Przejdź do treści

Muzea w Australii

Szczególną rolę kulturową pełnią muzea. Cieszą się one wielkim uznaniem społeczeństwa i efektywną opieką państwa. W każdym stanie znajduje się co najmniej jedno duże muzeum państwowe. Ponadto własne muzea zakładają miasta, jednostki administracji terenowej, towarzystwa naukowe, instytucje i osoby prywatne. W całym kraju działa ponad 50 muzeów, w tym 17 dużych instytucji o charakterze reprezentacyjnym. Muzea zatrudniają ponad 1000 osób. Rocznie zwiedza je znacznie powyżej 5 mln osób.

Najczęściej odwiedzane miasta w Australii

Oto ranking 10 najczęściej odwiedzanych miast w Australii według oficjalnych danych turystycznych za rok 2019:

 1. Sydney – 11,4 mln
 2. Melbourne – 10,9 mln
 3. Brisbane – 5,8 mln
 4. Gold Coast – 5,7 mln
 5. Perth – 3,3 mln
 6. Adelaide – 1,3 mln
 7. Canberra – 1,1 mln
 8. Cairns – 894 tys.
 9. Hobart – 758 tys.
 10. Darwin – 437 tys.

Ranking pokazuje, jak różnorodne i atrakcyjne są australijskie miasta dla turystów. Sydney, będąc najczęściej odwiedzanym miastem w 2019 roku, przyciągało turystów swoją bogatą historią, ikonicznym Operą i Harbour Bridge, a także pięknymi plażami. Melbourne, zaledwie o krok za Sydney, jest znane z kulturalnej i artystycznej atmosfery, licznych festiwali i niesamowitej kuchni.

Warto jednak pamiętać, że popularność miasta nie zawsze odzwierciedla popularność konkretnych muzeów czy innych atrakcji turystycznych, ponieważ zwiedzający mogą mieć różne preferencje i cele podróży.

Dane dotyczące liczby turystów odwiedzających poszczególne miasta Australii pochodzą z oficjalnych źródeł turystycznych, w tym z raportów opublikowanych przez Tourism Research Australia, agencję rządową odpowiedzialną za gromadzenie i analizowanie danych związanych z turystyką w kraju. Te dane są oparte na różnych źródłach, takich jak ankiety turystów, dane hotelowe, dane o przepływie turystycznym, wyniki badań rynku itp. Warto jednak pamiętać, że ze względu na trudności związane z pandemią COVID-19, dane te mogą być nieaktualne i mogą się różnić od obecnej sytuacji w kraju.

Ranking muzeów w Australii

Posługując się liczbą turystów odwiedzających dane miasto i uznając to jako miernik powstała poniższa lista 10 wartych odwiedzenia muzeów w Australii:

 1. Australian Museum (Australijskie Muzeum) – Sydney
 2. National Gallery of Victoria (NGV) – Melbourne
 3. National Museum of Australia (Narodowe Muzeum Australii) – Canberra
 4. Art Gallery of New South Wales (Galeria Sztuki Nowej Południowej Walii) – Sydney
 5. Queensland Museum (Muzeum Queenslandu) – South Brisbane
 6. Museum of Contemporary Art (Muzeum Sztuki Współczesnej) – Sydney
 7. Australian National Maritime Museum (Australijskie Muzeum Morskie) – Sydney
 8. National Portrait Gallery (Narodowa Galeria Portretów) – Canberra
 9. Powerhouse Museum – Sydney
 10. Western Australian Museum (WA Museum Boola Bardip) – Perth

Australijskie Muzeum Wojenne w Canberze

Wśród licznych instytucji muzealniczych szczególną popularnością cieszy się państwowe Australijskie Muzeum Wojenne w Canberze.Muzeum Wojenne Australia

Poświęcone jest ono pamięci Australijczyków, którzy uczestniczyli w 30 wojnach poza swoim krajem, od wojny sudańskiej (1885) po wietnamską. Na płycie honorowej z brązu wyryto 102 tys. nazwisk osób, które straciły życie w działaniach wojennych i im podobnych. W muzeum zgromadzono około 40 tys. przedmiotów wojskowych — od samolotów bojowych po odznaki żołnierskie, 12 tys. dzieł sztuki plastycznej, w tym najwybitniejszych twórców australijskich. W uzupełnieniu podstawowego zadania muzeum posiada także zbiory militariów z różnych obszarów, datujących się od piątego wieku. Przy muzeum funkcjonuje dokumentacyjne centrum z bogatymi zbiorami zapisów audiowizualnych. Prowadzi ono szeroką działalność zarówno naukową, jak i oświatową. Rocznie zwiedza muzeum 3/4 mln osób, w tym wielu turystów z zagranicy, głowy państw i inne wybitne osobistości w czasie oficjalnych wizyt w Australii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.