Przejdź do treści

CSIRO i Australijskie Centrum Dokumentacji Wojennej

CSIRO - Australijskie Centrum Dokumentacji Wojennej

Z początkiem lat siedemdziesiątych utworzono w Australii “Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization” (CSIRO, Ogólnokrajową Organizację Badań Naukowych i Przemysłowych) mającą na celu gromadzenie informacji ze wszystkich dziedzin nauki i techniki z wyjątkiem praktyki medycznej oraz ich udostępnianie bezpośrednie lub drogą publikacji. Świadczy także usługi w zakresie kwerend komputerowych oraz udziela odpowiedzi na pytania w ramach swoich kompetencji działania. Obejmuje około 40 działów rzeczowych i dysponuje 70 placówkami rozproszonymi po całym kraju.

Znamienny dla XX wieku charakter ma Australijskie Centrum Dokumentacji Wojennej i Audiowizualnych Zapisów z siedzibą w Canbenrze. Gromadzi ono wszelkiego rodzaju materiały archiwalne prezentujące udział Australii w zmaganiach wojennych. Obejmują one obie wielkie wojny światowe (1914—1918 i 1939—1945) oraz wojny w Korei i Wietnamie. Zbiory przekraczają 80 tys. woluminów, tysiące periodyków dzienników, ulotek, pamiętników, map, 700 tyś, fotografii, 1,5 mln m taśm filmowych itp. Zbiory dostępne są dla wszystkich prowadzących badania naukowe.

Rola i działania CSIRO

CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization) to niezwykle ważna organizacja w Australii, która odgrywa kluczową rolę w badaniach naukowych i przemysłowych w całym kraju. CSIRO działa na wielu frontach nauki, w tym biotechnologii, informatyki, geologii, oceanografii, chemii i wielu innych. Jego praca ma na celu poprawę jakości życia wszystkich Australijczyków poprzez innowacje naukowe i technologiczne.

CSIRO Teleskopy

CSIRO Teleskopy

Osiągnięcia i projekty CSIRO

CSIRO jest również znane z licznych osiągnięć naukowych i technologicznych. Przykładowo, CSIRO było zaangażowane w rozwój technologii Wi-Fi, której używamy dzisiaj na całym świecie. Innym ważnym projektem CSIRO było zaangażowanie w programy badawcze dotyczące zmian klimatycznych i ochrony środowiska.

Misja Australijskiego Centrum Dokumentacji Wojennej i Audiowizualnych Zapisów

Australijskie Centrum Dokumentacji Wojennej i Audiowizualnych Zapisów, znanego także jako Australian War Memorial, to instytucja o ogromnej wartości historycznej. Zadaniem centrum jest gromadzenie, konserwacja i prezentacja zasobów związanych z historią wojskową Australii.

Wystawy i edukacja publiczna w Australijskim Centrum Dokumentacji Wojennej i Audiowizualnych Zapisów

Centrum jest nie tylko archiwum, ale również muzeum, które oferuje różne wystawy, od stałych po czasowe, prezentujące różne aspekty udziału Australii w konfliktach zbrojnych. Od medalionów i pamiątek po monumentalne malowidła, wystawy w Australijskim Centrum Dokumentacji Wojennej i Audiowizualnych Zapisów oferują bogaty przekrój przez australijską historię wojenną.

Centrum prowadzi również edukację publiczną poprzez różne programy i wydarzenia, w tym prelekcje, warsztaty i wykłady. Ma ono na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat udziału Australii w konfliktach zbrojnych i ofiary, jaką poniosły te osoby, które służyły i nadal służą w siłach zbrojnych kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.