Kategorie
Informacje

Podział Australii i Oceanii

Australię i Oceanię dzieli się zazwyczaj na:

  • Australię
  • Nową Zelandię
  • Melanezję
  • Polinezję
  • Mikronezję

Australia w ogólnym układzie zajmuje położenie skrajne, tworząc na południowym zachodzie potężny blok kontynentalny, który pomostem Wysp Sundajskich łączy się z południowo-wschodnią Azją. Zgodnie z przyjętymi w geografii zasadami wyznaczania granic między oceanami, większość brzegów australijskich oblewają wody Oceanu Indyjskiego, z Pacyfikiem styka się tylko wybrzeże wschodnie.

Nowa Zelandia, archipelag wysp kontynentalnych i wulkanicznych, leży w znacznej odlełgości od Australii w kierunku południowo-wschodnim. W skali całego globu ziemskiego są to najbardziej na południe wysunięte duże wyspy, od których w kierunku Antarktydy biegnie wyraźnie podniesiony podwodny grzbiet dna morskiego.

Melanezja. Nazwa utworzona sztucznie ze słów pochodzenia starogreckiego, znaczy to samo co „czarne wyspy”. Wywodzi się stąd, że pierwotni mieszkańcy, Papuasi, mają skórę i włosy koloru brązowoczarnego lub niemal czarnego. Wyspy Melanezji szerokim łukiem okalają Australię od północnego wschodu. Zazwyczaj do Melanezji zalicza się archipelagi rozciągnięte między Nową Gwineą a oceanicznym Rowem Kermadec-Tonga. Należą do nich: Nowa Gwinea z wyspami przyległymi, Archipelag Bismarcka, Wyspy Salomona.

Polinezja – termin sztucznie utworzony – oznacza „wiele wysp”. Polinezja obejmuje rozległy obszar wodny od rowu oceanicznego Kermadec-Tonga aż po najdalej na wschód wysunięte wysepki Oceanii oraz od Basenu Południowopacyficznego po Basen Północnopacyficzny. Na tym obszarze leżą archipelagi: Samoa, Wyspy Towarzystwa, Tonga, Sporady Środkowopolinezyjskie, Markizy, Niue, Lagunowe i inne.

Mikronezja, czyli „małe wyspy”. Ta część Oceanii obejmuje ponad 1400 niewielkich wysp, głównie koralowych, położonych między równikiem a zwrotnikiem Raka. Najważniejsze archipelagi to: Karoliny, Mariany, Wyspy Gilberta, Wyspy Marshalla, Bonin, Volcano i Nauru.

Autor: Redkacja

W skład redakcji serwisu wchodzą młodzi ludzie, którzy pałają zamiłowaniem do kraju jakim jest Australia.

Życzymy miłej lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.