Przejdź do treści

Podział Australii i Oceanii

  • przez
podział Australii i Oceanii

Australia w ogólnym układzie zajmuje położenie skrajne, tworząc na południowym zachodzie potężny blok kontynentalny, który pomostem Wysp Sundajskich łączy się z południowo-wschodnią Azją. Zgodnie z przyjętymi w geografii zasadami wyznaczania granic między oceanami, większość brzegów australijskich oblewają wody Oceanu Indyjskiego, z Pacyfikiem styka się tylko wybrzeże wschodnie.

Podział Oceanii

Oceania to nic innego jak zbiorcza nazwa wysp rozsianych na Oceanie Spokojnym. Oceania obejmuje cały region wyspiarski między Azją a Ameryką. Oceania dzieli się na:

podział Australii i Oceanii

podział Australii i Oceanii

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia, archipelag wysp kontynentalnych i wulkanicznych, leży w znacznej odległości od Australii w kierunku południowo-wschodnim. W skali całego globu ziemskiego są to najbardziej na południe wysunięte duże wyspy, od których w kierunku Antarktydy biegnie wyraźnie podniesiony podwodny grzbiet dna morskiego.

Melanezja

Melanezja to nazwa utworzona sztucznie ze słów pochodzenia starogreckiego, znaczy to samo co “czarne wyspy”. Wywodzi się stąd, że pierwotni mieszkańcy, Papuasi, mają skórę i włosy koloru brązowoczarnego lub niemal czarnego. Wyspy Melanezji szerokim łukiem okalają Australię od północnego wschodu. Zazwyczaj do Melanezji zalicza się archipelagi rozciągnięte między Nową Gwineą a oceanicznym Rowem Kermadec-Tonga. Należą do nich: Nowa Gwinea z wyspami przyległymi, Archipelag Bismarcka, Wyspy Salomona.

Polinezja

Polinezja – termin sztucznie utworzony – oznacza “wiele wysp”. Polinezja obejmuje rozległy obszar wodny od rowu oceanicznego Kermadec-Tonga aż po najdalej na wschód wysunięte wysepki Oceanii oraz od Basenu Południowopacyficznego po Basen Północnopacyficzny. Na tym obszarze leżą archipelagi: Samoa, Wyspy Towarzystwa, Tonga, Sporady Środkowopolinezyjskie, Markizy, Niue, Lagunowe i inne.

Mikronezja

Mikronezja, czyli “małe wyspy”. Ta część Oceanii obejmuje ponad 1400 niewielkich wysp, głównie koralowych, położonych między równikiem a zwrotnikiem Raka. Najważniejsze archipelagi to: Karoliny, Mariany, Wyspy Gilberta, Wyspy Marshalla, Bonin, Volcano i Nauru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.